Plany zwiedzania

Wiedeń - 3 dni

Wiedeń - 3 dni

DZIEŃ PIERWSZY

Godzina 22:40

Zbiorka na terenie Dworca Autobusowego w Katowicach (ulica Piotra Skargi 1).

Godzina 23:00

Odjazd autokarem do Wiednia. 

DZIEŃ DRUGI

Godzina 6:35

Przyjazd do Wiednia - OBB Postbus, Südtiroler Platz Rozpoczęcie zwiedzania miasta.

Godzina 7:00-8.00

Schloss Belvedere - Belweder w Wiedniu - barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Składa się z dwóch budynków rozdzielonych ogrodem w stylu francuskim ozdobionym szeregiem posągów sfinksów. Belweder Górny przeznaczony był na bankiety i uroczystości, Belweder Dolny pełnił funkcję letniej rezydencji. W 1752 r. pałac został wykupiony przez cesarzową Marię Teresę i od 1775 r. z polecenia Józefa II w Belwederze przechowywano obrazy należące do rodziny cesarskiej. Jako ostatni członek rodziny Habsburgów urzędował tu arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Obecnie, od I wojny światowej, w budynkach znajdują się muzea. Budynek jednak mocno ucierpiał podczas II wojny światowej. Cały Złoty Gabinet spłonął i został później zrekonstruowany. Ogród jest najstarszą częścią całego kompleksu.

Godzina 8:00-9.30

Wiener Staatsoper, Wiedeńska Opera Państwowa - 25 maja 1869 wystawienie opery "Don Giovanni" Mozarta rozpoczęło działalność sceny operowej. Gmach, w stylu neorenesansowym, spotkał się początkowo z nieprzychylną reakcją wiedeńczyków. Podobno fakt ten uznaje się za przyczynę popełnienia samobójstwa przez architektów budynku, Augusta Siccardsburga i Edwarda van der Nülla. Jednakże zniszczenie tego budynku w wyniku bombardowań w 1945 r. uznano za symboliczny cios zadany miastu. Ważne elementy budynku to - Wielka klatka schodowa wykonana z marmuru, prowadzi na pierwsze piętro; ozdobiona figurami siedmiu sztuk wyzwolonych dłuta Josefa Gassera oraz malarskimi alegoriami oper i baletu.-Foyer Schwinda - ozdobione scenami z różnych utworów operowych; znajduje się tu również popiersie Jana Kiepury - Sala Herbaciana - zorganizowana na potrzeby Franciszka Józefa I, który wraz z orszakiem zwykł spędzać antrakty w tym urokliwym, ozdobionym jedwabnymi tkaninami z inicjałami cesarza pomieszczeniu.

Godzina 9:30-11.00

MuseumsQuartier - w tłumaczeniu na język polski to Dzielnica Muzealna lub Dzielnica Muzeów. Jest to kompleks architektoniczny usytuowany blisko centrum Wiednia (w dzielnicy Neubau) w Austrii. Całość zajmuje powierzchnię 60 tys. m² co czyni ten kompleks jednym z największych tego typu na świecie. Jest miejscem wystaw, koncertów, spektakli tanecznych, wieczorów autorskich oraz spotkań młodych ludzi z całego świata. Rocznie odwiedza go ponad 3 mln turystów a ich liczba stale wzrasta.

Godzina 11:00-12.30

Kunsthistorisches Museum - Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (KHM, niem. Kunsthistorisches Museum Wien) - jedna z największych na świecie galerii, posiadająca w swych zbiorach niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej oraz monet.Muzeum zostało otworzone w 1891, 2 lata po Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum). Bliźniacze niemal budynki obu muzeów, stojące naprzeciwko siebie, są jednymi z najokazalszych wiedeńskich budowli usytuowanych wzdłuż Ringu - reprezentacyjnej szerokiej alei okalającej ścisłe centrum miasta, wybudowanej na miejscu dawnych murów miejskich. Decyzję o budowie obu muzeów podjął cesarz Franciszek Józef I w 1858. Okazałe budowle w stylu renesansu włoskiego zaprojektowali dwaj architekci: Gottfried Semper i Karl Freiherr von Hasenauer. Prace budowlane trwały 19 lat - od 1872 do 1891.Znaczną część zbiorów muzeum stanowi prywatna kolekcja Habsburgów, zbierana i powiększana przez wieki panowania kolejnych cesarzy. Zbiór portretów i kolekcja zbroi pochodzą np. ze zbiorów cesarza Ferdynanda II, duża część zbiorów malarstwa należała do cesarza Rudolfa II i Leopolda Wilhelma. Zbiory Habsburgów są tak bogate, liczne i różnorodne, że eksponuje się je w kilku miejscach Wiednia: m.in. w wiedeńskiej siedzibie cesarza - Hofburgu, jego nowej części, czyli w Neue Burgu, w pałacach Schönbrunn - oraz w zamku Ambras w Innsbrucku.

Godzina 12:30-13.30

Parliament - Austriacki Parlament w Wiedniu. Budynek parlamentu usytuowany przy wiedeńskiej ulicy Ringstrasse, wybudowany w XIX wieku gmach parlamentu, przez przeszło sto lat istnienia stanowił siedzibę wielu instytucji parlamentarnych.Wybudowany w latach 1874-1884 według planów architekta Theophila Hansena, początkowo był siedzibą Rady Państwa (Reichsrat) - parlamentu austriackiej części monarchii austro-węgierskiej. Styl, w którym wzniesiono budynek parlamentu - historyzm, miał przywodzić na myśl starożytną Grecję, jako "kolebkę demokracji". Opisywana budowla mieści dwie duże sale posiedzeniowe, połączone centralnym traktem z dominującą halą kolumnową. Układ ten ma odzwierciedlać ustanowiony Patentem lutowym z 1861 roku podział parlamentu na dwie izby - Izbę Deputowanych (Abgeordnetenhaus) i Izbę Panów (Herrenhaus). W roku 1918 budynek ten był świadkiem przemiany cesarstwa austriackiego w Republikę. W latach 1919 -1920 Konstytucyjne Zgromadzenie Narodowe opracowało Ustawę Zasadniczą, do dziś tworzącą podstawę systemu konstytucyjnoprawnego Republiki.

Godzina 13:30-14.30

Wiener Rathaus Ratusz w Wiedniu (niem. Wiener Rathaus) - od początku swego istnienia pełni funkcję budynku użyteczności publicznej mieszczącego zarząd miasta. Obecnie swą siedzibę ma tutaj zarówno burmistrz jak i Rada Miejska Wiednia; jednocześnie jest to siedziba kraju związkowego Austrii, jakim jest Wiedeń.Ten wiedeński budynek w stylu neogotyckim został zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta. Jego budowa miała miejsce w latach 1872-1883. Przed ratuszem rozciąga się plac ratuszowy, wzdłuż którego umiejscowione są posągi zasłużonych dla miasta osobistości. Fasada ratusza zwrócona jest ku Ringstrasse. Nad całością budowli górują dwie potężne wieże, na szczycie jednej z nich znajduje się posąg Rathausmann.

Godzina 14:30-15.30

Universität Wien - Uniwersytet Wiedeński (niem. Universität Wien, pełna nazwa łacińska Alma Mater Rudolphina Vindobonensis) - uniwersytet z siedzibą w Wiedniu w Austrii. Został założony 12 marca 1365 r. przez Rudolfa IV. Największy i najstarszy uniwersytet w krajach niemieckojęzycznych. 87.000 studiujących (2010/2011).W 1938 usunięto 2700 pracowników i studentów pochodzenia żydowskiego.

Godzina 15:30-16:30

Hofburg - wiedeński pałac władców Austrii, poczynając od Rudolfa I aż do Karola I, czyli od XIII w. do 1918 r.; przez cały ten czas pałac był rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych władców.Stylem dominującym jest barok i klasycyzm. Najstarszą częścią jest XIII-wieczny Dziedziniec Szwajcarski połączony renesansową Bramą Szwajcarską z największym placem wśród zabudowań Hofburga - In der Burg. Plac otoczony jest starym pałacem (niem. Alte Burg), pałacem Amelii z XVI w., barokowym skrzydłem Leopolda oraz pochodzącą z XVIII w. Kancelarią Cesarską. Na placu stoi pomnik Franciszka II. W skrzydle Leopolda obecnie znajduje się rezydencja prezydenta Austrii. W apartamentach Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety w budynku Kancelarii obecnie mieści się muzeum.Wejście do pałacu umieszczone jest od strony Placu św. Michała, na którym odsłonięte są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu.

Godzina 16:30-17:00

Stephansdom - Katedra Świętego Szczepana Męczennika w Wiedniu, niem. Stephansdom, Domkirche St. Stephan zu Wien - duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta.Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii.

Godzina 18:00-20:00

Donauturm Wieża Dunajska - jedna z najwyższych budowli w Wiedniu, znajduje się na terenie parku Donaupark.Wieża została wzniesiona w okresie w latach 1962 do 1964, z okazji Międzynarodowej Wystawy Ogrodów (Viennese International Horticultural Show). Wieżę zaprojektował architekt austriacki Hannes Lintl w oparciu o dane techniczne inżyniera Roberta Krapfenbauera (Krapfenbauer, 1966, Turmbauweise, S. 28). W dniu oddania wieży od użytku w 1964 roku, wieża była najwyższą konstrukcją żelbetonową w Europie. Wieża jest ulubioną atrakcją turystyczną.

Godzina 22:15

Odjazd autokarem z OBB Postbus, Südtiroler Platz.

DZIEŃ TRZECI

Godzina 5:55

Przyjazd do Katowic - Dworzec Autobusowy.

 

UWAGI:
Godziny przylotów i odlotów mogą ulec zmianie.
Plan może ulec modyfikacji podczas trwania wycieczki.
Odbiad, kolacja dodatkowo płatne ok. 8.00 Euro za posiłek w restauracji McDonald's lub innej. 
Oreintacyjne ceny pamiątek od 2.00 Euro do 10.00 Euro.
Wymiary bagażu podręcznego: maks. 55 x 40 x 23 cm, 10 kg
Do bagażu podręcznego można zabrać prowiant na wyjazd np.: kanapki, owoce, słodycze.
Płyny można przewieźć w bagażu podręcznym wyłącznie w pojemnikach o maksymalnej objętości 100 ml. 
Wszystkie pojemniki muszą zmieścić się w plastikowej przezroczystej torbie o pojemności 1 l.
Napoje należy zakupić za kontraolą bezpieczeństwa. Woda 0.5 L koszt ok. 8.00 PLN.
Pokoje 3,4 osobowe ze śniadaniami. 

Podstawowe ubezpieczenie: 
SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., 
01-208 Warszawa ul. Przyokopowa 31

KOSZTY LECZENIA I TRANSPORTU - 20.000 € 
NASTĘPSTWA NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW - 15.000 PLN

Ceny wyjazdów od 290.00 PLN zapytaj o szczegóły naszego konsultanta KLIKJNUJ TUTAJ

Więcej planów
Booking.com
logo
Booking.com
logo