Plany zwiedzania

Dortmund - 1 dzień

Dortmund - 1 dzień

Godzina 4:50

Zbiórka na lotnisku. 

Godzina 6:45

Odlot samolotem do Dortmundu.

Godzina 7:20

Przylot do Dortmundu.

Godzina 8:40

Odjazd z lotniska do centrum.

Godzina 8:45

Przyjazd do centrum Dortmundu.

Godzina 9.30

Zwiedzenie:

Dortmund - miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w Zagłębiu Ruhry. Dortmund to znaczący ośrodek przemysłowy. Wydobycie węgla kamiennego, hutnictwo żelaza. Przemysł maszynowy (maszyny górnicze, hutnicze, części okrętowe, elementy mostów), metalowy, elektrotechniczny, elektroniczny, spożywczy (największy były ośrodek produkcji piwa w Europie po Monachium - sześć browarów, w tym Dortmunder Union-Brauerei, Brinkhoff´s, Kronen i DAB). Centrum finansowo-handlowe, z licznymi bankami, towarzystwami ubezpieczeniowymi, firmami handlowymi, giełdami i hurtowniami. Także ważny węzeł kolejowy i drogowy. Jest siedzibą licznych szkół wyższych, w tym uniwersytetu założonego w 1966 roku, instytutów naukowo badawczych: Maksa Plancka, Spektrochemii i Spektroanalizy, Socjologii, Rozwoju Przestrzennego Miast, a także urzędów - Bezpieczeństwa Pracy i Archiwum Gospodarczego Westfalii.
Miasto bywa nazywane "Sercem Westfalii". Niegdyś wręcz odstręczające, było co prawda prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym, jednak turystycznie nie miało wiele do zaoferowania. Sytuacja się zmieniła. Aktualnie Dortmund jest bliższy atrakcyjnej, wielokulturowej metropolii niż koszmarkowi sprzed lat. Zdaje się, że turyści także już o tym wiedzą - stąd ich częstsze wizyty.

III. Stadion BVB Dortmund / Fun Shop BVB
Historia Westfalenstadion (pol. Stadion Westfalii) sięga 1965, kiedy to po raz pierwszy zaplanowano budowę nowego stadionu dla Borussii. Obiekt stworzony na potrzeby mistrzostw świata w 1974 stał się jednym z najsłynniejszych stadionów świata, dziś kojarzy się głównie z żywiołowo reagującą widownią kibicującą Borussii Dortmund. Budowa stadionu została sfinansowana przez władze miasta Dortmund. Obiekt, który początkowo mieścił 54 tysiące osób był kilkakrotnie rozbudowywany. Po raz pierwszy w 1992 stadion dotknęła generalna przebudowa. Związana ona była z nowymi wymogami UEFA dotyczącymi ilości miejsc siedzących, pojemność stadionu ograniczyła się do 48 tysięcy. Już w połowie lat 90. podjęto decyzję o rozbudowie Westfalenstadion. W 1999 skończono przebudowę i stadion mógł pomieścić 69 tysięcy widzów. Na potrzeby mistrzostw świata z 2006 stadion po raz kolejny został powiększony do 83 tysięcy miejsc. Obecnie jest to największy stadion w Niemczech. W 2005 Borussia w wyniku kłopotów finansowych została zmuszona do sprzedaży nazwy stadionu firmie SignalIduna, od tej pory obiekt ten nosi nazwę SignalIduna Park (wg umowy ważnej do 2011). Borussia zarobi na tej operacji około 120 milionów euro.

Wieża widokowa Florian 
Nazwana tak na cześć Floriana - patrona ogrodników. Jej budowa została ukończona w 1959 roku, ma ponad 200 metrów wysokości. Konstrukcja wygląda jak ogromny betonowy komin. Na wysokości 130 metrów znajdują się dwa piętra: na wyższym ulokowano obrotową restaurację. Goście mogą siedzieć wciąż w tym samym miejscu i bez przemieszczania się obserwować panoramę Dortmundu z różnych stron. W 2000 roku umożliwiono skoki na bungee z wieży, jednak po tragicznym wypadku trzy lata później zrezygnowano z nich.

Godzina 13:00-15:00

Czas wolny / czas przeznaczony na zakupy lub indywidualne zwiedzanie miasta.
W mieście znajduje się duże centrum handlowe - Thier Galerie w którym znajduję się wiele znanych marek np. H&M, C&A oraz doskonale znany przez Polaków Primark które oferują atrakcyjne ceny.

Z czym kojarzy się Dortmund większości zapytanych osób? Kibicom piłki nożnej bez wątpienia z Borussią Dortmund, czyli jednym z bardziej znanych klubów piłkarskich Niemiec. Mieszkańcy Dortmund nie mogą narzekać na słabą bazę sportową w mieście. Sportowy kompleks Westfalenhalle oraz stadion SignalIduna Park to tylko dwa z wysokiej klasy obiektów, na których odbywały się już liczne imprezy sportowe. W Dortmundzie nie tylko profesjonaliści uprawiają sporty. Niezwykle wielu mieszkańców lubi czynny wypoczynek: są zrzeszeni w ponad 560 klubach sportowych!

Dortmund ma raczej specyficzną kuchnię. Do lokalnych smakołyków należą Pfefferpotthast, czyli pikantny gulasz z cebulą, oraz WestphalianGrünkohl - zupa z szynką i kapustą. Inne przysmaki niemieckiej kuchni można spróbować w wielu lokalach. Po posiłku można odpocząć przy kawie i pysznym ciastku w jednej z przytulnych dortmundzkich kawiarenek.

Jeśli jedzenie, to także i picie. A tutaj nie wolno zapomnieć o piwie, które w Dortmundzie jest szczególnie smaczne. W ciepłe letnie dni mieszkańcy miasta z przyjemnością przesiadują w licznych ogródkach piwnych. Najbardziej znanym lokalnym piwem jest Dortmunder Export, ale znane jest także DortmunderActienBrauerei.

Dortmund posiada charakterystyczny klimat będący połączeniem tradycji z nowością stanowią wspaniałą opcję wakacyjną dla każdego! Jeśli macie poznać miasto, w którym niezwykle ważne są sportowe tradycje, zapraszamy do Dortmundu!

Godzina 17:30

Odjazd na lotnisko. 

Godzina 20:00

Odlot do Polski. 

Godzina 21:30

Przylot do Polski.

UWAGI:
Godziny przylotów i odlotów mogą ulec zmianie.
Plan może ulec modyfikacji podczas trwania wycieczki.
Odbiad, kolacja dodatkowo płatne ok. 5.00 Euro za posiłek w restauracji McDonald's lub innej. 
Oreintacyjne ceny pamiątek od 2.00 Euro do 10.00 Euro.
Wymiary bagażu podręcznego: maks. 40 x 30 x 20 cm-10kg. 
Do bagażu podręcznego można zabrać prowiant na wyjazd np.: kanapki, owoce, słodycze.
Płyny można przewieźć w bagażu podręcznym wyłącznie w pojemnikach o maksymalnej objętości 100 ml. 
Wszystkie pojemniki muszą zmieścić się w plastikowej przezroczystej torbie o pojemności 1 l.
Napoje należy zakupić za kontraolą bezpieczeństwa. Woda 0.5 L koszt ok. 8.00 PLN.

Podstawowe ubezpieczenie: 
SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., 
01-208 Warszawa ul. Przyokopowa 31

KOSZTY LECZENIA I TRANSPORTU - 20.000 € 
NASTĘPSTWA NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW - 15.000 PLN

Ceny wyjazdów od 290.00 PLN zapytaj o szczegóły naszego konsultanta KLIKJNUJ TUTAJ

Więcej planów
Booking.com
logo
Booking.com
logo